Odporne na awarie systemy Stratus ftServer.

Odporne na awarie platformy serwerowe Stratus z rodziny ftServer zaprojektowane są pod kątem zapewnienia maksymalnego współczynnika dyspozycyjności, ciągłej pracy bez przestojów. Seria ftServer to platformy z procesorami Intel Xeon przeznaczone dla środowisk Microsoft Windows , Linux  oraz VMware (dostępny również firmowy systemem operacyjnym VOS), które posiadają wbudowaną technologię Continuous Processing, dzięki temu pozwalają osiągnąć wyjątkową niezawodność i dostępność.

Decydując się na wdrożenie odpornych na uszkodzenia systemów ftServer, przedsiębiorstwo zyskuje nie tylko najlepszą ochronę czasu pracy bez przestojów, jaka jest możliwa w środowiskach Windows, Linux i VMware, ale także wszelkie korzyści płynące z niezwykle łatwej obsługi. Dzięki temu można ograniczyć koszt posiadania, przyspieszyć instalację oraz ułatwić zarządzanie krytycznymi dla przedsiębiorstwa środowiskami informatycznymi.

Serwery Stratus ftServer zapewniają dostępność na poziomie 99,999% lub wyższą. Takie wskaźniki nazywamy ciągłą dyspozycyjnością. Z perspektywy użytkownika dostępność ta jest zapewniana w sposób automatyczny i przezroczysty, ponieważ każdy system ftServer został skonstruowany pod kątem zagwarantowania maksymalnego czasu pracy bez przestojów. Wystarczy podłączyć system i załadować aplikacje, aby korzystać ze wszystkich zalet technologii Continuous Processing.

Stratus oferuje gamę zoptymalizowanych, odpornych na uszkodzenia platform z procesorami Intel, które zostały skonstruowane do obsługi zróżnicowanego obciążenia występującego w środowiskach klientów. Obecnie dostępna seria ftServer składa się z serwera klasy podstawowej 2600, modelu 4500 o dużych możliwościach rozbudowy i korporacyjnego 6300/6310. Niezależnie jednak od wybranego systemu ftServer użytkownik będzie mógł korzystać z takich zalet, jak odporność na awarie, integralność danych, łatwość oraz szybkość wdrażania, prostota obsługi, najwyższy ze wszystkich serwerów tego typu poziom czasu pracy bez przestojów.

ftServer 2600
ftServer 4500
ftServer 6300
ftServer 2700
ftServer 4700
ftServer 6400
Wspierane systemy operacyjne
Microsoft Windows Server,
Red Hat Enterprise Linux.
Microsoft Windows Server,
Red Hat Enterprise Linux,
VMware vSphere 4.
Microsoft Windows Server,
Red Hat Enterprise Linux,
VMware vSphere 4.
Pozycjonowanie
Ekonomiczny system klasy podstawowej,
wszestronne zastosowanie,
ciagła dyspozycyjność.
System klasy średniej, duże możliwości
rozbudowy, wysoka wydajność, lider dla
aplikacji które nie mogą zawieść.
Bezkompromisowy system klasy High End,
maksymalna wydajność, ciągła dyspozycyjność.
Typowe zastosowania
Zdalne lokalizacje.
Serwer wydziałowy.
Centrum danych.
Obciążenie
Stałe, zamknięte konfiguracje.
Stabilne obciążenie.
Wymagające środowiska MSP.
Ogólne zastosowanie.
Konsolidacja zasobów.
Serwery aplikacyjne i baz danych.

Informacja o pozostałych dostęnych rozwiązaniach systemowych na stronie producenta.

Łatwość obsługi

Rozwiązania wbudowane w systemie Stratus ftServer pozwalają uniknąć trudności, jakie sprawia instalowanie klastrów i ich utrzymanie. Funkcje technologii Stratus Continuous Processing są wbudowane w systemie, nie ma więc potrzeby pisania skryptów przełączania awaryjnego, wielokrotnego wykonywania procedur testowania i wielu czynności, które są niezbędne, aby aplikacje obsługiwały klaster. Systemy ftServer zapewniają przełączanie awaryjne bez żadnego opóźnienia oraz ochronę danych o znaczeniu krytycznym zarówno w pamięci, jak i na dysku. Dzięki temu personel informatyczny ma czas, aby zająć się innymi projektami, które są ważne dla firmy.

Szybka instalacja

Funkcje dostępności systemów ftServer nie wymagają żadnego konfigurowania, co pozwala uniknąć czaso- i pracochłonnego tworzenia systemu klastrowego. Instalacja systemu, załadowanie aplikacji oraz przygotowanie do działania zajmuje w przypadku systemu ftServer niecały dzień. System ftServer działa jako jeden system, co znacznie upraszcza jego obsługę, a także oznacza niższe koszty licencji w porównaniu z wielowęzłowymi klastrami.

Systemy klastrowe są zazwyczaj budowane w miejscu eksploatacji ze standardowych elementów, w tym serwerów, współużytkowanej pamięci masowej oraz magistral. Każdy węzeł klastra wymaga specjalnej konfiguracji, konieczne jest napisanie niestandardowych skryptów, a całe rozwiązanie, włącznie ze sprzętem i oprogramowaniem systemu oraz aplikacjami, musi zostać poddane testom w celu sprawdzenia, czy funkcje przełączania awaryjnego w klastrze działają poprawnie. Jednak w najlepszym wypadku można przetestować tylko niewielką liczbę scenariuszy awarii.

Płynna integracja

Serwerami ftServer zarządza się jako pojedynczymi systemami przy użyciu standardowych procedur i narzędzi administracyjnych środowiska wybranego systemu operacyjnego. Użytkownicy mogą dzięki temu wykorzystać obecne kwalifikacje personelu oraz procedury operacyjne, co znacznie ogranicza koszty eksploatacji.
Klastry z kolei wymagają specjalistycznych kwalifikacji oraz procedur konfiguracji i zarządzania wykraczających poza standardowe wymagania w zakresie zarządzania serwerami Windows. W efekcie koszty zarządzania i konserwacji systemów ftServer są o wiele niższe w porównaniu z klastrami.

Standard branżowy

Systemy Stratus ftServer wyposażone są w standardowe procesory Intel oraz systemy operacyjne serwerów Microsoft Windows, Linux (obecnie również VMware). Ponadto Stratus dostosowuje się do planów rozwoju systemów operacyjnych i zamierza w przyszłości oferować wsparcie dla kolejnych wersji systemów operacyjnych.

Systemy Stratus ftServer są w pełni zgodne ze środowiskami systemów operacyjnych. Produkty ftServer figurują na liście zgodności sprzętu (Hardware Compatibility List — HCL), co daje pewność, że każda aplikacja zgodna z systemem operacyjnym będzie bezbłędnie działać na wszystkich modelach ftServer bez jakichkolwiek przeróbek.

Kolejną zdecydowaną przewagą serwerów Stratus nad klastrami jest natychmiastowy dostęp do aplikacji. W środowisku klastrowym optymalne działanie aplikacji wymaga wprowadzania w nich modyfikacji tak, aby mogły wykorzystywać interfejsy programowania klastra. Ponadto wskutek utraty pamięci oraz stanu aplikacji podczas przełączania awaryjnego w klastrze konieczne jest wprowadzanie zmian konstrukcyjnych w aplikacji, które zapobiegałyby niedopuszczalnej utracie danych. Wszystkie te prace są czasochłonne i wymagają specjalistycznych kwalifikacji.

Korzyści finansowe

Koszt nabycia produktów ftServer znacznie ograniczaa cenę początkową systemów odpornych na uszkodzenia oraz kosztów związanych z nieplanowanymi przestojami lub bieżącymi wydatkami na pomoc techniczną.

Systemy Stratus ftServer w kompleksowym ujęciu z kosztem system operacyjnego, licencjami np. bazy danych, jest tańszy w chwili zakupu od standardowego rozwiązania klastrowego. Dostępność przekraczająca 99,999% oznacza natomiast, że żaden serwer konkurencyjny nie wydłuża czasu pracy bez przestojów tak, jak ftServer.

Kierownicy działów informatycznych zwracają najczęściej uwagę na całkowity koszt posiadania, zwłaszcza podejmując decyzję o zakupie wielu serwerów, które będą instalowane w różnych ośrodkach. Realistyczne wzory na całkowity koszt posiadania uwzględniają o wiele więcej czynników niż początkowy koszt sprzętu i oprogramowania, pozwalając wyliczyć, jak czas wprowadzania na rynek, nieplanowane przestoje systemu, koszty instalacji, szkolenia i inne pozycje odbiją się na wynikach finansowych firmy.

Eksperci z branży komputerowej uważają przestoje systemu za czynnik wywierający największy wpływ na całkowity koszt posiadania w przypadku operacji o znaczeniu krytycznym. Drugie miejsce w tym rankingu zajmują koszty personelu. Systemy Stratus ftServer oferują ciągłą dostępność zaraz po zainstalowaniu. Ponadto nie wymagają żadnych czasochłonnych czynności związanych z pisaniem skryptów przełączania awaryjnego, programowaniem i testowaniem, jakie są niezbędne do poprawnego skonfigurowania klastrów o dużej dostępności. Oprócz dodatkowej pracy, jakiej wymaga synchronizacja konfiguracji, do łączenia w klastry trzeba mieć przynajmniej dwa oddzielne serwery, a więc także więcej licencji na oprogramowanie. ftServer pracuje jako pojedynczy system, dzięki czemu jest łatwiejszy w obsłudze, a także pozwala na obniżenie kosztów licencji na oprogramowanie.

Eksploatacja klastra wymaga też specjalnych kwalifikacji wykraczających poza poziom szkolenia przeciętnego administratora systemu, ponieważ procedura pisania skryptów i testowania musi być powtarzana po każdej zmianie w sprzęcie lub oprogramowaniu klastra.