Oprogramowanie Failsafe

Systemy ftServer obsługują system operacyjny Windows Server  oraz Linux Server z pewnymi funkcjami oprogramowania dodanymi przez firmę Stratus, które pozwalają uzyskać wyższy poziom dostępności. Oprogramowanie Failsafe eliminuje typowe przyczyny błędów aplikacji i systemu, a także ogranicza do minimum przestoje wynikające z napraw lub konserwacji:
- Oprogramowanie jest odgrodzone od przejściowych błędów sprzętowych.
- Poprawione sterowniki zapobiegają awariom oprogramowania.
- Problemy z oprogramowaniem są skutecznie przechwytywane,  analizowane i korygowane.
- Dane przechowywane w pamięci są pielęgnowane.
- Specjalne testy integracji i symulacje błędów pozwalają zidentyfikować i usunąć poważne błędy.

Wszystkie poprawki w oprogramowaniu wprowadzane przez firmę Stratus są implementowane bez modyfikacji głównego kodu systemu operacyjnego Windows i Linux. Dzięki temu systemy ftServer są w 100% zgodne na poziomie binarnym z systemem operacyjnym. Wszystkie systemy ftServer przeszły testy  kwalifikacyjne Windows i Linux i figurują na Liście zgodności sprzętu (Hardware Compatibility List – HCL). Jest to gwarancją, że każda aplikacja Windows i Linux będzie działać na systemie Stratus ftServer.

Przejściowe błędy sprzętowe
Sprzęt i oprogramowanie systemowe serwera ftServer zostały tak zaprojektowane, aby wykrywać, izolować i automatycznie eliminować błędy sprzętowe, jak również błędy przejściowe. Postępowanie z błędami jest raczej słabą stroną wielu projektów oprogramowania, maskowanie błędów przejściowych i sprzętowych pozwala więc uniknąć także wielu problemów z oprogramowaniem. W systemie ftServer przejściowe błędy sprzętowe i oprogramowania,  które w węźle klastra lub typowym serwerze zostałyby przeniesione do systemu operacyjnego, warstwy pośredniej lub aplikacji, są przechwytywane automatycznie przez elementy sprzętowe i oprogramowanie systemowe .

Analizowanie i korygowanie błędów oprogramowania
Problemy związane z oprogramowaniem mogą występować mimo najlepszych nawet środków prewencyjnych. Przewaga systemów ftServer w korygowaniu tych błędów bierze się stąd,  że są one w stanie nieomylnie odróżnić błąd oprogramowania od błędu sprzętowego. W typowych serwerach lub klastrach o dużej dostępności wiele problemów przypisywanych oprogramowaniu jest faktycznie powodowanych przez przejściowe błędy sprzętowe. A jako że przejściowe błędy sprzętowe są w systemach ftServer automatycznie wykrywane, izolowane i eliminowane, problemy są natychmiast przypisywane do właściwej kategorii. Dzięki temu możliwe jest skuteczne i szybkie rozwiązanie problemu.
Co jednak ważniejsze w systemach ftServer są takie elementy konstrukcyjne, które do pewnego stopnia zapobiegają występowaniu awarii powodowanych przez oprogramowanie. Warto zauważyć,  że w typowych serwerach i klastrach o dużej dostępności nie są obsługiwane funkcje zapobiegające awariom oprogramowania. W typowych serwerach – nawet jeżeli są one reklamowane jako odporne lub niezawodne – nie ma rozwiązań służących do zapobiegania awariom powodowanym przez oprogramowanie. W klastrach kwestia ta jest rozwiązana poprzez mechanizm restartowania i odzyskiwania nastawiony na przywrócenie sprawności oprogramowania w jak najkrótszym czasie.

W systemie ftServer przejściowe błędy sprzętowe i oprogramowania, które w węźle klastra lub typowym serwerze zostałyby przeniesione do systemu operacyjnego, warstwy pośredniej lub aplikacji, są przechwytywane przez oprogramowanie systemowe i elementy sprzętowe. Niewłaściwe postępowanie z błędami jest przyczyną wielu problemów z oprogramowaniem, maskowanie wielu normalnych błędów sprawia więc,  że na systemach ftServer występuje mniej problemów z oprogramowaniem. Kolejną zaletą architektury ftServer jest to, że sprzęt, udoskonalone oprogramowanie oraz funkcje serwisowe pomagają w izolowaniu i korygowaniu błędów sterowników i systemu operacyjnego.

Automatyczny restart
W mało prawdopodobnym przypadku zatrzymania pracy systemu operacyjnego serwery Stratus ftServer są automatycznie restartowane z zachowaniem informacji o awarii w jednym z replikowanych  zespołów procesora i pamięci. Gdy tylko system i aplikacja zaczną ponownie działać, automatycznie wykonywany jest zrzut pamięci jądra. Tym samym unika się kłopotów z przekazywaniem informacji uzyskanych ze zrzutu, ponieważ systemy ftServer obsługują analizę awarii za pośrednictwem sieci Stratus ActiveService Network.

Systemy ftServer są wyposażone w oprogramowanie do monitorowania, które identyfikuje i referuje wiele problemów z oprogramowaniem,  takich jak wyczerpanie się zasobów lub pogorszenie wydajności. Pozwala to na podjęcie działań naprawczych zanim jeszcze dany problem odbije się na funkcjonowaniu aplikacji. Oprogramowanie monitoruje również konfigurację systemu i numery wersji, co ułatwia identyfikację potencjalnych problemów z niezgodności, a także analizę każdego problemu, który wystąpi.

Oprogramowanie systemowe Failsafe
Wysoki poziom dostępności systemy ftServer zawdzięczają również specjalnemu oprogramowaniu systemowemu opracowanemu przez firmę Stratus. To oprogramowanie systemowe oferuje dodatkowe funkcje zapewniania niezawodności i odporności na awarie urządzeń we-wy, umożliwia monitorowanie serwera i zarządzanie nim, pozwala na zdalne wykonywanie czynności serwisowych i pomocy technicznej, a także udostępnia wiele innych zaawansowanych funkcji zapewniania dostępności.