Stratus Continuous Processing Technology

Odporne na awaie systemy ftServer firmy Stratus Technologies są już znane z tego, że zapewniają największą na rynku dostępność na poziomie 99,999%, a nawet wyższym. Taka natychmiastowa, przezroczysta ochrona przed przestojami jest możliwa dzięki temu, że każdy system ftServer jest wyposażony w technologę Stratus Continuous Processing.
Systemy Stratus, w których niezawodność stanowi integralną cechę sprzętu, oprogramowania i infrastruktury serwisu, to seria standardowych serwerów z procesorami Intel. Charakteryzują się one bezkonkurencyjną dostępnością, a ponadto oferują  łatwość obsługi i znaczne oszczędności finansowe w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami o dużej dostępności.

W dalszej części materiału przedstawiono opis technologii Stratus Continuous Processing i sposobu jej wykorzystania w odpornych na uszkodzenia systemach ftServer. Są w nim też szczegółowo omówione podstawowe elementy tego rozwiązania – technologia Lockstep, oprogramowanie Failsafe oraz architektura ActiveService.

Podstawowe elementy technologii Continuous Processing

Aby system mógł pracować bez przestojów jak najdłużej, w projekcie kompleksowego rozwiązania serwerowego należy uwzględnić sprzęt, oprogramowanie i serwis. Firma Stratus Technologies, która wraz z partnerami w łańcuchach  dystrybucyjnych dostarcza systemy ftServer,  jako jedyna na rynku oferuje całościowe rozwiązanie zgodne z systemem operacyjnym Windows i Linux, obecnie również VMware.

Każdy system Stratus ftServer jest wyposażony w funkcje Continuous Processing. Funkcje te opracowano na podstawie prawie trzydziestoletnich doświadczeń w zakresie rozwiązań, które zapewniają maksymalny czas pracy bez przestojów i są dostosowane do wymagań aplikacji o znaczeniu krytycznym w firmach na całym  świecie. Wszystkie właściwości technologii Continuous Processing nie tylko ograniczają do minimum nieplanowane przestoje, lecz także im zapobiegają. Jest to główna cecha odróżniająca system ftServer od tradycyjnych serwerów uważanych za niezawodne oraz klastrów o dużej dostępności, w których po awarii jednego serwera system jest szybko odtwarzany za pomocą wielu serwerów.

Należy podkreślić, że gotowych  aplikacji nie trzeba w jakikolwiek sposób modyfikować, aby korzystać z tej wyjątkowej niezawodności. Daje to systemom ftServer znaczną przewagę nad klastrami, które wymagają tworzenia skryptów przełączania awaryjnego, powtarzania procedur testowych oraz wprowadzania w oprogramowaniu zmian dostosowujących aplikację do obsługi klastra.

Rysunek 1 Podstawowe elementy technologii Stratus Continuous Processing


Na rozwiązanie Continuous Processing w systemach ftServer składają się następujące trzy elementy:

Technologia Lockstep – Technologia Lockstep polega na wykonywaniu tych samych rozkazów jednocześnie przez zreplikowane, odporne na uszkodzenia elementy sprzętowe. W przypadku usterki jednego elementu, jego  odpowiednik jest aktywną rezerwą, która kontynuuje normalną pracę i zapobiega przestojowi systemu. System eliminuje ponadto przejściowe błędy sprzętowe, które mogłyby spowodować błąd oprogramowania. Podczas gdy inne serwery zawierają nadmiarowe zasilacze, wentylatory i dyski twarde, to tylko Stratus dba o ochronę najważniejszych  elementów, takich jak płyty główne, procesory, pamięć, magistrale we-wy i karty we-wy.

Oprogramowanie Failsafe – Oprogramowanie Failsafe działa zgodnie z technologią Lockstep, aby zapobiegać wielu błędom oprogramowania. W odróżnieniu od standardowych serweró w i klastrów oprogramowanie oraz sprzęt ftServer eliminują błędy automatycznie, odgradzając od nich system operacyjny, warstwę pośrednią i aplikacje. Kolejną zaletą rozwiania Stratus jest fakt, że dane przechowywane w pamięci są stale chronione i pielęgnowane. Za skuteczne przechwytywanie i analizowanie problemów z oprogramowaniem oraz powiadamianie o nich  odpowiadają funkcje administracyjne i diagnostyczne. Umożliwiają one personelowi serwisu podejmowanie prewencyjnych działań tak, aby problemy były rozwiązywane, zanim wpłyną na działanie systemu. Ponadto udoskonalone przez firmę Stratus sterowniki urządzeń zdecydowanie zwiększają niezawodność  środowisk Windows i Linux pracujących na systemach ftServer.

Architektura ActiveService – Funkcje ActiveService są bezkonkurencyjnym ułatwieniem dla serwisu, którego nie oferują inni producenci. Systemy Stratus ftServer bezustannie monitorują własne działanie. Gdy zostanie wykryta awaria, serwer bezbłędnie izoluje problem i automatycznie otwiera zgłoszenie, które udostępnia pracownikom centrum pomocy technicznej szczegółowe informacje potrzebne do podjęcia odpowiednich działań. Dzięki funkcjom zdalnej pomocy technicznej, realizowanym przez kartę ftServer Access oraz globalną sieć ActiveService Network, pracownicy serwisu w 95% przypadków rozwiązują problemy w trybie online. W razie potrzeby system automatycznie zamawia dla siebie części zamienne wymieniane bez wyłączania systemu i nadzoruje dostarczenie właściwych elementów w ciągu 24 godzin do większych miasta świata. Użytkownicy bez problemu mogą zainstalować te elementy, nie przerywając normalnej pracy systemu ftServer. Ponadto problemy można rozwiązywać szybciej, ponieważ firma Stratus może to robić we współpracy z upoważnionymi przez klienta dostawcami za pomocą bezpiecznego internetowego narzędzia ActiveService Manager.